13 онлайн-інструментів для перевірки контенту

book-cover

Сервіси, які допоможуть «витягнути» якомога більше даних із фотографії, виявити фальшивки та знайти більше інформації про людину.

«Посібник із перевірки» (Verification book) – так називається книжка, яку  презентував Європейський центр журналістики. У ній зібрано поради від редакторів провідних світових ЗМІ стосовного того, як перевіряти контент від користувачів. У першу чергу йдеться про новини, фотографії і відео, що публікуються в соцмережах.

Сьогодні журналістам доводиться мати справу з великою кількістю чуток, фейкових новин та фальшивих фотографій – професійні медіа часто й самі беруть участь у їх поширенні, ненавмисне вводячи в оману читачів. Після цього довіра до ЗМІ може падати, особливо небезпечно поширювати несправжні матеріали під час гострих ситуацій у країні чи стихійних лих. «Стрижневе питання перевірки таке: звідки ви це знаєте?. Репортери мають ставити це питання своїм джерелам, редактори мають ставити його репортерам», – пишуть автори посібника. Інтернет, з одного боку, збільшує кількість неправдивої інформації, а з іншого – надає багато цифрових інструментів для її перевірки. У посібнику міститься перелік онлайн-інструментів для перевірки різних типів контенту, велику увагу приділено роботі із зображеннями. Ось деякі з цих інструментів.

Findexif.com – безкоштовний сервіс, на який можна завантажити фотографію чи дати посилання на неї – він визначить EXIF-дані (відомості, коли було зроблено фото, яким пристроєм, параметри зображення, для деяких фото можна визначити й місце зйомки).

Jeffrey’s Exif Viewer – онлайн-інструмент із такою самою функцією – розкриває метадані зображення.

Foto Forensics – веб-сайт, який може виявити error level analysis (ELA), тобто «домальовані» області на зображенні чи вставлені в нього при редагуванні. Після обробки програма видає фотографію, де редаговані фрагменти будуть виділятися на фоні інших. Окрім того, програма також надасть EXIF-дані фотографії.

Розібратися в локаціях допоможе Google Maps чи Wikimapia (краудсорсингова версія GoogleMaps). Корисний сайт Panoramio – тут можна розмістити фотографії, позначивши їхні географічні координати (сайт інтегрований із картами Google).

Geofeedia – інструмент «куратор соціальних мереж», який агрегує результати не за ключовими словами чи хештегами, а за місцем розташування, яке ви задаєте. Сервіс обробляє повідомлення з Twitter, Flickr, Youtube, Instagram та Picasa, надіслані з використанням GPS, і потім представляє їх у вигляді колажу. І хоча значну кількість повідомлень він не охоплює, надає загальну картину. Сервіс платний, безкоштовною є лише демо-версія.

Ще один спосіб перевірити достовірність фото – подивитись, які погодні умови були в заявленому місці в конкретний день. Тут корисною стане пошукова система Wolfram Alpha.Про цей інструмент варто сказати докладніше – це навіть не пошукова система, а база знань із науковим ухилом. Інтелектуальний робот, який може відповідати на дуже різні питання. Але він орієнтується лише в темах, які стосуються точної, більш енциклопедичної інформації, а не поточних подій. Посилань на інші сайти не надає, а видає вже готовий варіант відповіді. Працювати з Wolfram Alpha потрібно англійською мовою.

У книжці іноземні автори радять використовувати «Вольфрам Альфа» саме для погоди. Але насправді цей інструмент може бути корисним як у повсякденній роботі журналіста, так і для розваги. Система може порівнювати відомі світові компанії за безліччю показників, а також міста, країни, відомих осіб, будівлі.

Програма містить багато економічної інформації, в тому числі вираховує прогнози – наприклад, ціна на газ та нафту в довгостроковій перспективі; може вирішувати складні математичні приклади, давати детальну інформацію про поживну цінність різних продуктів, показувати карту зоряного неба для різних точок земної кулі. Окрім того, вираховує індекс маси тіла (потрібно ввести свої дані) та ризики захворюваності; визначає час, потрібний для читання чи написання певної кількості слів та багато іншого.

І, нарешті, одна з найцікавіших можливостей «Вольфрам Альфа» – це спеціальний інструмент для аналізу вашої статистики у фейсбуку. Програма формує повний звіт із інфографікою, який показує активність користувача від моменту реєстрації, кількість завантажених лінків та фото, також показує активність упродовж доби й аналізує середню довжину постів.

Крім того, можна подивитися статистику по друзях за різними показниками  – вік, стать, сімейний стан, місце проживання на карті, мережеві зв’язки друзів між собою.

Детальніше читайте тут.

ПДФ версія книги українською – http://verificationhandbook.com/downloads/verification.handbook_ua.pdf

) ?